Tal av Josep Borrell

Detta tal – som riktar sig till blivande europeiska ambassadörer – är långt, så jag har tagit mig friheten att fetmarkera vissa avsnitt som kan vara av extra intresse. Talet är maskinöversatt och delvis förbättrat manuellt.

Stämmer denne ”höge representants” världsbild med gemene mans, eller befinner han sig i en fantasivärld med grandios självbild, skild från verkligheten?


European Diplomatic Academy: Inledande anförande av den höge representanten och WEF-medarbetaren, Josep Borrell vid invigningen av pilotprogrammet, 13 oktober.2022 Brygge.

Tack, Federica [Mogherini, WEF-medarbetare och rektor för Europakollegiet], för dessa fina ord. Tack för att du arrangerade detta möte.

Jag måste säga att du ser mycket yngre ut. Nu, tre år senare – tre år efter att du inte längre varit hög representant [för utrikesfrågor och säkerhetspolitik], ser du mycket bättre ut. Jag är säker på att det är atmosfären och det fantastiska jobbet du har här – ett av de bästa jobben man kan tänka sig.

Tack till er alla, och grattis till er alla för att ni har fått den extraordinära chansen att studera här, i Brygge på College of Europe. Jag är säker på att du är medveten om hur lyckligt lottad du är.

Här är Brygge ett bra exempel på den europeiska trädgården. Ja, Europa är en trädgård. Vi har byggt en trädgård. Allt fungerar. Det är den bästa kombinationen av politisk frihet, ekonomiskt välstånd och social sammanhållning som mänskligheten har kunnat bygga – de tre sakerna tillsammans. Och här är Brygge kanske en bra representation av vackra saker, intellektuellt liv, välbefinnande.

Resten av världen – och det vet du mycket väl, Federica – är inte precis en trädgård. Det mesta av resten av världen är en djungel, och djungeln kan invadera trädgården. Trädgårdsmästarna borde ta hand om det, men de kommer inte att skydda trädgården genom att bygga murar. En trevlig liten trädgård omgiven av höga murar för att förhindra att djungeln kommer in kommer inte att vara en lösning. Eftersom djungeln har en stark tillväxtkapacitet, och väggen kommer aldrig att vara tillräckligt hög för att skydda trädgården.

Trädgårdsmästarna måste gå till djungeln. Européer måste vara mycket mer engagerade i resten av världen. Annars kommer resten av världen att invadera oss på olika sätt och med olika sätt.

Ja, det här är mitt viktigaste budskap: vi måste vara mycket mer engagerade i resten av världen.

Vi är privilegierade människor. Vi byggde en kombination av dessa tre saker – politisk frihet, ekonomiskt välstånd, social sammanhållning – och vi kan inte låtsas överleva som ett undantag. Det måste vara ett sätt att stödja de andra som står inför vår tids stora utmaningar.

Så tack, Federica, för att du var värd för denna upplevelse, detta pilotprogram för [European] Diplomatic Academy.

Som diplomaterna säger, en sa till mig: ”I diplomati måste du säga sanningen. Du kan inte ljuga – ja, formellt kan du inte ljuga. Du måste säga sanningen. Du måste bara säga sanningen men inte hela sanningen.” Men om vi vill engagera oss uppriktigt och ärligt, diskutera de verkliga problemen och leta efter lösningar, då måste du berätta hela sanningen – men vi kommer att göra det senare.

Idag, låt mig bara berätta för dig att jag gärna deltar i vad som kan sägas – och du sa det – ett ”skapelseögonblick”, att vara ”närvarande vid skapelsen”. Att vara ”närvarande vid skapandet” är några ord som sades för många år sedan av en av de mest kända diplomaterna, George Kennan – i George Kennans memoarer. Och dessa memoarer anses fortfarande vara den bästa insiderredovisningen av utformningen av USA:s politik under efterkrigstiden – med efterkrigstiden menar jag efter andra världskriget.

Nu är vi definitivt ute ur det kalla kriget och det efter-kalla kriget. Det efter-kalla kriget har slutat med det ukrainska kriget, med den ryska aggressionen mot Ukraina. Och vi lever verkligen också i ett ”skapelseögonblick” av en ny värld. För det här kriget förändrar många saker, och definitivt förändrar det Europeiska unionen. Detta krig kommer att skapa en annan europeisk union, från olika perspektiv.

Det finns människor som säger att detta krig innebär slutet för Europeiska unionens utrikespolitik eftersom vi följer USA blint. Denna skildring finns. I går, på planet, läste jag trevliga artiklar som förklarade detta tillvägagångssätt.

Och från min sida är det precis tvärtom: det här kriget har varit ett tillfälle för EU att bli mer självsäker och driva på för att skapa en europeisk ståndpunkt – från den utrikespolitiska sidan och även ur det militära och försvarsmässiga perspektivet.

Du vet mycket väl, Federica – eftersom du har varit mig innan mig – att vi inte bara var en utrikespolitisk byggare, [utan] också en säkerhets- och försvarsbyggare. Denna position är en kombination av vad som skulle kunna vara en utrikesminister och en försvarsminister – båda. Och det är mycket bra eftersom utrikespolitik och försvarspolitik mer än någonsin går hand i hand.

Här är vi och lanserar denna europeiska diplomatiska akademi. Det här är en idé som jag har tänkt på för många år sedan, långt innan jag blev hög representant för utrikesfrågor och säkerhetspolitik. Den här idén har vänt – [Europeiska] parlamentet, [Europeiska] kommissionen, Florens, Brygge. Det är klart att vi behöver det. Tack vare stödet från några ledamöter av Europaparlamentet – och jag vill särskilt nämna en av dem, Nacho Sanchez Amor, en god vän till mig som inte är här eftersom han agerar som parlamentsledamot. Tack vare det starka stödet från Europaparlamentet, som har varit mycket avgörande för att säkerställa finansieringen för att skapa detta pilotprojekt, ser vi äntligen ett visst antal europeiska ungdomar – unga diplomater – som vill bli fullfjädrade europeiska diplomater.

För i dag är det vi har en blandning av diplomater som kommer från olika medlemsstaters diplomatiska tjänster. Och det är bra, vi måste ha alla ombord. Men i slutändan är det inte samma sak. Det är inte samma sak att vara en nationell diplomat och en EU-diplomat. Eftersom Europeiska unionen är något som skiljer sig från var och en av dess medlemsstater. Det är sammanslagningen, konsolideringen av en union som håller på att göras. Jag har diplomater som arbetar med mig från hela Europa, och jag är glad över att det inte bara finns EU-medlemsstater här utan även människor som kommer från Ukraina och andra kandidatländer. Och jag tror att deltagandet av personer som kommer från Ukraina och andra kandidatländer är viktigt och var en bra idé – att se bredare, för att ta med människor som fortfarande inte är med i [Europeiska] unionen, men de kommer att vara en dag i unionen. . Eftersom de kommer att spela en avgörande roll i Europeiska unionens framtid. Det blir inte samma sak med eller utan Ukraina. Så låt oss ha dem ombord från och med nu för att bygga denna blandning av idéer, identiteter, förmågor som får Europeiska unionen att fungera.

Tack för inriktningen av detta program. Tack också till Florensinstitutet, Maastrichtinstitutet för att ha genomfört förstudien som kommer att [bana] vägen för att göra detta pilotprojekt till en permanent verklighet. Eftersom vårt syfte är att inrätta en fullfjädrad [europeisk] diplomatisk akademi – en permanent sådan – så att de personer som arbetar i den europeiska externa [Action]-tjänsten först ska ha den kunskap som krävs för denna aktivitet.

Någon som arbetar för oss måste förstå hur Europeiska unionen fungerar, och det är inte lätt. Inte ens för mig är det lätt. De måste veta vad det här representerar, den här klubben. För i slutändan är vi en klubb av medlemsstater som sammanför en del – inte all – av sin kapacitet, resurser och politiska engagemang. Det finns [Europeiska] rådet, [Europeiska] kommissionen. Det finns Europeiska unionens råd. Där finns unionens råd. Vem gör skillnaden?

Människor som arbetar för oss måste först och främst förstå hur vi arbetar. Europeiska unionens komplexa institutionella struktur och det är inte något man kan föreställa sig som kommer från himlen. Det måste läras. Och här, i Brygge, har du lång erfarenhet av att lära ut hur Europeiska unionen fungerar.

Denna första kurs äger rum i en tid av exceptionell förändring. Vi befinner oss i ett ögonblick av skapelsen. Vi lever i en värld av maktpolitik. Det regelbaserade systemet som vi försvarar utmanas som aldrig förr, och vårt ömsesidiga beroende – vilket var tänkt att vara en bra sak för att förhindra kriget – håller nu på att bli beväpnad.

Tja, det regelbaserade systemet – och här har vi [Rysslands president, Vladimir] Putin som säger vem som bestämmer vilka dessa regler är, och utmanar systemet direkt.

Och tack och lov reagerade systemet mycket bra i går med omröstningen i FN med mer än 140 länder som förkastade den illegala annekteringen – den påtvingade annekteringen – av en del av Ukraina till Ryska federationen. Och vi är glada – och jag är glada – över detta resultat. Det låg mycket arbete bakom, mycket uppsökande av många människor för att vara säkra på att vi var över 140-strecket – vilket blev resultatet av den första omröstningen.

Men om jag får säga – och även om det finns en strömning – så måste jag också säga att jag är orolig för att det var för många nedlagda röster. När mer eller mindre 20 % av världssamfundet beslutade att inte stödja eller inte förkasta den ryska annekteringen – för mig är det för många. Det är för många. Vi är glada för flaskan är ganska full, men den är lite tom. Vi måste fortsätta arbeta för att få det här antalet människor som ser åt andra sidan och inte ville säga klart att de avvisar annekteringen av delar av Ukraina i Ryssland.

Vi måste fortsätta att göra vårt diplomatiska arbete för att övertyga. Jag vet att diplomati handlar om värderingar, och också om intresse. Och bland dessa nedlagda röster finns det många beräkningar om egna fördelar: ”Nej, jag kan inte rösta emot Ryssland eftersom jag är för mycket beroende av Ryssland”. Det handlar inte bara om att bli övertygad, det är en fråga om beräkning av fördelar och så är livet. Alla gör det. Vi gör. Men [det var] för många nedlagda.

Vi måste fortsätta arbeta diplomatiskt för att få världen att avvisa, ännu tydligare, hans krig mot Ukraina – som som jag sa – förändrar Europa eftersom det skickar chockvågor runt om i världen, skapar utmaningar relaterade till höga energipriser, höga priser på mat – här hemma, men jag kan berätta mycket mer i andra länder i Afrika och Asien.

Och så finns det kärnvapenhotet och Putin säger att han inte bluffar. Han har inte råd att bluffa. Och det måste vara tydligt att de människor som stöder Ukraina och Europeiska unionen och medlemsstaterna, och Förenta staterna och Nato inte heller bluffar. Och varje kärnvapenattack mot Ukraina kommer att skapa ett svar, inte ett kärnvapensvar utan ett så kraftfullt svar från den militära sidan att den ryska armén kommer att förintas, och Putin borde inte bluffa.

Detta är ett allvarligt ögonblick i historien, och vi måste visa vår enighet, vår styrka och vår beslutsamhet. Fullständig beslutsamhet.

Igår var jag på ett annat möte och diskuterade med andra typer av människor om vad som händer och vad vi gör. Och för mig är det klart. Det är tydligt att vi måste fortsätta att stödja Ukraina och vi måste fortsätta leta efter diplomatiska lösningar när det är möjligt. För närvarande finns det inte men en eller annan dag, det kommer att behöva finnas.

Och vi måste vara redo att göra lika mycket som vi gör i dag för att stödja Ukraina i fredsförhandlingarna eftersom världen behöver stoppa detta krig. För konsekvenserna av det här kriget – inte för ukrainare, som bär de största kostnaderna, inte för oss som är oroliga för elräkningen eller om vi ska ha gas i vinter – utan för miljontals människor runt om i världen. För dem är det mycket svårare än för oss. Åker du till Somalia till exempel kommer du att se konsekvenserna av kriget på ena sidan, och klimatförändringarna på andra sidan, och båda skapar tillsammans en dramatisk situation.

Kan du föreställa dig att det idag i Svarta havet finns flera hundra fartyg lastade med två miljoner ton spannmål? Kan du föreställa dig? 100 fartyg – inte tio [fartyg], 100 – det ena vid sidan av det andra, lastade med två [miljoner] ton spannmål, som väntar på att bli kontrollerade för att ta sig genom Bosporen och nå världsmarknaden. Folk väntar på dem, och för vissa människor kommer de för sent. Och människor kommer att dö av hunger eftersom spannmålen stoppas i väntan på kontroll.

Så jag måste uppmana alla som är engagerade här i denna kontrollprocedur, att påskynda det. För på andra sidan Bosporen väntar folk på att äta, lika dramatiskt som detta. Så var medveten om världen som vi lämnar, om hur svårt det kommer att bli.

Diplomaternas arbete – och det kommer du att bli -, jag hoppas att kriget redan är över när du kommer till tjänst. Jag förväntar mig inte att kriget varar så länge att man måste ta hand om det. Men efter detta krig kommer det att bli en period av instabilitet och vi måste bygga en ny säkerhetsordning. Hur integrerar vi Ryssland – Ryssland efter Putin – i denna världsordning är något som kommer att innebära mycket arbete för människor som tänker på diplomati och hur man ska praktisera och implementera den.

Jag tycker att det här är en bra tid, ett bra tillfälle att skapa den här akademin. Jag räknar med dig, Federica, och jag räknar med Brygges intellektuella kapacitet som inte behöver bevisas, för att utbilda de framtida EU-diplomaterna.

Du är väldigt nära Bryssel. Du har i Bryssel mycket expertis, många människor som vet hur man gör det rent praktiskt, men de behöver intellektuellt stöd. De behöver mer och mer förståelse; de behöver akademisk kapacitet och professionell kapacitet förenas. Det här handlar om den här upplevelsen.

Idag finns det ingen tydlig skillnad mellan vad som är den diplomatiska verksamheten och vad som är politiska beslutsfattares sektoriella verksamhet. Allt har en yttre dimension och en inre dimension. Vem är ansvarig för det? Utrikesministrarna, för att det är något som sker utanför, eller sektorsansvaret, eftersom det är något som är relaterat till mycket konkreta saker som händer samtidigt inom och utanför. [Till exempel], migration, klimatförändringar och kampen mot desinformation – båda, var och en av dem har en intern dimension och en extern dimension. Cybersäkerhet – är det ett externt problem eller ett internt problem? Det är både och.

Jag har varit utrikesminister. Jag har sagt att mina kollegor, alla är också utrikesministrar. Eftersom de reser pratar de med sina kollegor utanför sitt land, de diskuterar klimat, de diskuterar migration, de diskuterar desinformation.

Utrikesministern måste uppfinnas på nytt. De måste arbeta på ett annat sätt eftersom alla i dag är utrikesminister, eftersom det utländska är internt och det inre är externt. Det finns inte längre en tydlig gräns. Vem tar hand om den inre dimensionen och vem tar hand om den yttre dimensionen? ”Du är ansvarig för den yttre dimensionen” – ja, men det finns ingen tydlig gräns mellan det ena och det andra.

I vissa fall är det internt, helt klart, och inrikesministern har mycket att göra när det gäller att hantera migration inom och inom gränserna, men innan gränserna, om migrationskällorna, är detta en fråga om yttre förbindelser. Klimatförändringarna är också ett annat bra exempel: det är ett globalt problem så det har att göra med omvärlden, men det är kärnan i all inre politik.

Det är därför, jag sa att utrikesministrarna [måste] återuppfinna sig själva för att kunna hantera dessa nya situationer, med många konkurrenter i den politiska strukturen.

Du måste lära dig det. Och för att du ska vara en del av en bättre diplomatisk verksamhet och kapacitet måste vi bygga upp institutionerna.

Du, Federica före mig, och Lady [Catherine] Ashton, före dig, och till och med Javier Solana under förhistorisk tid – jag menar före fördraget som skapade detta tvåhövdade jobb – vi har arbetat – och jag arbetar – på en institution -byggnad. Där kommer hänvisningen till Jean Monnet, som är oundviklig: ”Människor [spelar roll], institutioner ännu mer”. Folk passerar revy, institutioner finns kvar.

Den stora skillnaden mellan Europa och resten av världen – ja, resten av världen, förstå mig vad jag menar, eller hur? – är att vi har starka institutioner. Det viktigaste för människornas livskvalitet är institutioner. Den stora skillnaden mellan utvecklad och icke utvecklad är inte ekonomin, det är institutioner. Här har vi ett rättsväsende – ett neutralt, oberoende rättsväsende. Här har vi system för att fördela intäkterna. Här har vi val som ger medborgarna frihet. Här har vi de röda lamporna som styr trafiken, folk som tar soporna. Vi har den här typen av saker som gör livet enkelt och tryggt.

Institutioner, det är det som gäller. Det är väldigt svårt att bygga institutioner. Vi kan bygga en väg. Vi kan hålla med en bulldozer och pengar och arbetare, och vi kan bygga en väg. Jag kan inte åka till tillväxtländer och bygga institutioner för dem – de måste byggas av dem. Annars vore det en sorts nykolonialism.

Den stora skillnaden mellan oss och en viktig del av resten av världen är att vi har institutioner. Och vi måste arbeta [på] institutionen, för att bygga institutioner. Jag skulle väldigt gärna vilja avsluta mitt mandat genom att ha byggt institutioner, byggt upp en starkare EU-diplomatisk kapacitet och en starkare EU-diplomatisk tjänst. Jag vet att det som gör skillnaden är kvaliteten på de mänskliga resurserna. Eftersom en institution utan folk som får det att fungera, är en tom byggnad. Det är kombinationen av institutionella strukturer och människor som är engagerade och kan få det att fungera. Ett oberoende rättsväsende behöver oberoende domare – annars fungerar det inte. En effektiv diplomattjänst behöver regler, behöver organisationer, behöver resurser, behöver rutiner – men behöver människor. Människor, som inte bara är engagerade, utan också kan fullfölja [sitt] engagemang.

Denna kapacitet kommer inte från himlen. Det kommer från sådana här upplevelser, Federica. Jag har mycket hopp om vad du ska göra här. Det är ett pilotprojekt som måste bli en permanent aktivitet för att utbilda vårt folk.

Du är den första generationen. Ni är banbrytarna för en process, och jag hoppas att många andra kommer. Och när åren kommer och European Diplomatic Academy kommer att ha vuxit och etablerat sig, då kommer du att kunna presentera den som ett skapelseögonblick. Och ni kommer ihåg att det började här i Brygge en dag som denna.

Tack för att du förberedde programmet, jag tycker att det är ett väldigt bra program. Inget liknande i omfattning och innehåll är tillgängligt idag i Europa, det är jag säker på. Ingenting med denna breda räckvidd, med möjligheten att gå till gränsen, att gå till ländernas administration för att prata med beslutsfattare, för att stanna och arbeta på en privilegierad plats som denna. Jag tror inte att det finns en annan upplevelse som denna. Jag vet att du, Federica, har kunnat locka de bästa EU-politikerna, experterna, juristerna och diplomaterna, att föreläsa och dela sina kunskaper och erfarenheter med dig här.

Jag är avundsjuk. Jag skulle väldigt mycket vilja vara du. Jag skulle väldigt mycket vilja för att kunna sitta ner, och lära mig, och njuta av de möjligheter som erbjuds dig. Du har ett stort ansvar – använd det. Det är en unik möjlighet. När du har chansen att vara så privilegierad som du är, har du skyldigheten att leverera, att engagera dig med all din intellektuella kapacitet, inte spara på ansträngningar.

Studera så mycket du kan för att lära dig så mycket du behöver och göra denna upplevelse till en framgångsrik process. Utgångspunkten för upplärningen varje år av generationer av europeiska diplomater som inte längre tänker på sitt land – ja, de kommer alltid att ha sitt land i tankarna. Men processen med ”sublimering”: att gå uppåt, gå längre [än] vår nationella identitet för att verkligen njuta av att ha en annan identitet som är den europeiska, som inte strider mot vår tidigare identitet.

Jag säger alltid samma sak: jag är katalan, jag är spansk, jag är europé. Det finns ingen motsättning mellan dessa tre saker. Tvärtom berikar de mig. Jag är en mycket bättre person eftersom jag kan prata olika språk, jag kan förstå olika situationer. Min identitet har olika lager, och ju fler lager jag har och desto bättre samexistens mellan dem, en bättre människa – man eller kvinna – är jag.

Den europeiska erfarenheten handlar om det: det är integrationen av olika identiteter för att göra [det] möjligt att leva tillsammans, inte på ett konfronterande sätt.

Europas historia har varit konfrontationen mellan identiteter. Katolikerna mot protestanterna, fransmännen mot tyskarna, tyskarna mot fransmännen, spanjorerna mot [ohörbart]. Vi har kunnat övervinna denna identitetskamp. Att vara fransman eller tysk är idag inget som ställer människor mot varandra.

Identitet är idag det verkliga slagfältet. Identitet kommer tillbaka som en kraftfull angelägenhet. Kommer du ihåg vad någon sa, ”det är ekonomin, dumbom”? Nu, ”det är identiteten, dumbom”. Idag är det identitet som gäller. Identitet kan manipuleras, den kan presenteras som något som är sluten: ”Min identitet är oförenlig med din identitet. Det är antingen du eller jag”. Detta ”antingen du eller jag” leder till krig. Det fina med den europeiska upplevelsen är ”du och jag”, som övervinner det förflutnas arv och erbjuder världen receptet för fredlig samexistens, samarbete, integration och utveckling.

Du kommer att vara en motor i denna identitetsbyggnad med flera lager. Tro mig, Europa är ett bra exempel i många fall. Världen behöver Europa. Min erfarenhet av att resa runt i världen är att människor ser på oss som en ledstjärna. Varför kommer så många människor till Europa? Finns det flöden av illegala eller irreguljära migranter som åker till Ryssland? Inte många. Nej, de kommer till Europa och det av goda skäl.

Behåll trädgården, var duktiga trädgårdsmästare. Men din uppgift blir inte att ta hand om själva trädgården utan [om] djungeln utanför.

Tack.

Länk till videon: https://audiovisual.ec.europa.eu/en/video/I-231375

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: